Centrum Optyczne

 • Pakiet na start
 • Standard Jakości Acuvue
 • Moist mutlifocal
 • Johnson MediaMarkt
 • Slajd 8
 • Slajd 7
 • Slajd 6
 • Slajd 5
 • Slajd 4
 • Slajd 3
 • Slajd 2
 • Slajd 1

Poradnik

 

Jak często badać oczy?

 

Osoby, które często pracują przy komputerze powinny badać oczy co roku. Młodzież jeszcze częściej- bo co 6 miesięcy, a dzieci co 3 miesiące. Obowiązkiem pracodawcy jest wysłać pracownika pracującego przy komputerze na badanie wzroku co 4 lata, a osoby przyjmowane do pracy, przy przyjęciu do pracy.

Jeśli okulista wystawi zaświadczenie, że okulary są niezbędne do pracy przy komputerze, to pracodawca jest ustawowo zobowiązany do dofinansowania okularów co 2 lata.

Jeśli już korzystasz z okularów, to powinieneś badać oczy co roku!

 

Czy to prawda, że jeśli będę stale nosić okulary to moje oczy rozleniwią się i staną się uzależnione od okularów?


 Nie. Osoba nosząca dobrze dobrane okulary widzi wszystko dokładniej i lepiej niż bez okularów. Przyzwyczaja się do dobrego ostrego widzenia. Ostrość widzenia, którą uważała poprzednio za dobrą, po przyzwyczajeniu się do ostrego widzenia w okularach, przestaje być dla niej akceptowalna.

 

Jak starsze osoby powinny dbać o swoje oczy?
Jeśli do późnego wieku chcemy być sprawni powinniśmy systematycznie przeprowadzać badania kontrolne naszych oczu. Po 40-tym roku życia należy raz do roku sprawdzić stan narządu wzroku aby w porę wykryć choroby oczu. Niektóre z nich przebiegają bezobjawowo, pomimo tego ich skutki są nieodwracalne.
Prowadzenie zdrowego trybu życia jest co prawda bardzo ważne, jednak nie daje gwarancji że unikniemy chorób oczu.
W grupie osób pomiędzy 55 - 65-tym rokiem życia prawie co druga osoba cierpi na zaćmę, często nie wiedząc o tym. W grupie wiekowej pomiędzy 65-tym i 75-tym rokiem życia prawie wszyscy cierpią na zaćmę, jednak tylko połowa z nich zauważyła stopniowe pogarszanie się wzroku. Także inne choroby oczu, wobec których medycyna przez wieki była bezsilna, mogą obecnie być leczone z dobrym skutkiem. Należą do nich między innymi: jaskra, degeneracja siatkówki (AMD), retinopatia cukrzycowa, zespół suchego oka. Jednak bardzo często warunkiem powodzenia jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia w początkowych fazach choroby.

 

Jakie są najlepsze okulary do pracy przy komputerze?

Do 30 roku życia potrzebne jest wsparcie akomodacji przeciążonych oczu, wielogodzinną pracą przy komputerze! Około 40 roku życia wystarczą klasyczne okulary jednoogniskowe z powłoką antyrefleksyjną do komputera . Po 40 roku życia potrzebne są okulary o dwóch mocach, do czytania z bliska oraz do monitora, bez widocznej linii podziału. Oczywiście mają one w standardzie powłokę antyrefleksyjną do komputera. Jeśli masz objawy zmęczenia oczu od pracy przy komputerze, to potrzebne są Tobie okulary wspierające pracę oczu i zapobiegające utrwalaniu się wady wzroku! 

 

Jakie wybrać soczewki?

Soczewki mineralne (szklane)
Soczewka mineralna ma doskonałe właściwości optyczne oraz jest bardzo trwała.
Szkło gwarantuje dobre widzenie dzięki wysokiej przepuszczalności światła i odporności na zarysowania.

Soczewki organiczne (plastikowe)
Zrobione z tworzywa sztucznego, są lekkie i nietłukące. W porównaniu z soczewkami szklanymi są mniej odporne na zarysowania.
Ze względu na lekkość polecane dla dzieci i osobom o wysokich wadach wzroku.

Soczewki barwione
Dzięki barwieniom soczewek możemy łączyć ochronę wzroku z doskonałym widzeniem.
Soczewki takie możemy barwić na różne kolory; na jasnokolorowe, dwukolorowe lub tęczowe.

Soczewki wysokoindeksowe
Soczewka wykonana z tworzywa sztucznego lub szkła o wysokim współczynniku załamania światła: 1.7, 1.8, 1.9
są cieńsze od tradycyjnych soczewek, polecane osobom o wysokiej wadzie wzroku.

Soczewki poliwęglanowe
Soczewki o dużej wytrzymałości mechanicznej wykonane ze specjalnego materiału.
Polecane osobom, które cenią wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Soczewki fotochromowe
Soczewki, które pod wpływem słońca i promieni UV zaciemniają się, dzięki czemu chronią wzrok.
Soczewki te przeznaczone są dla osób z nadwrażliwością na światło.
Nowością są soczewki plastikowe o właściwościach fotochromowych - Transition.

Soczewki dwuogniskowe
Soczewki te odznaczają się widoczną linią podziału między obszarem do dali i bliży.
Przeznaczone są dla osób, które potrzebują dwóch par okularów do dali i bliży, a nie chcą zmieniać co chwilę okularów.

Soczewki progresywne
Soczewki te są przeznaczone dla presbiopów (osób, które potrzebują dwóch par okularów).
Soczewki charakteryzują się widzeniem na wszystkie odległości: dali, obszaru pośredniego i bliży.
Brakiem linii podziału jak w dwuogniskowych - płynnym przejściem, estetyką oraz komfortem użytkowania, zasługują na miano wszechstronnych.

Soczewki z powłoksmi antyrefleksyjnymi
Ze względu na odbicie światła od soczewki do oka nie dociera 100% światła.
Soczewka uszlachetniona taką warstwą powoduje, że do oka dociera większa ilość światła, a wzrok mniej się męczy, minimalizuje zjawisko blików, duszków itp. Dzięki odbiciu resztkowemu (zielonemu, niebieskiemu lub złotemu) postrzegana przez obserwatora dodaje soczewkom estetyki.

Soczewki kontaktowe wykonane są z dwóch rodzajów materiałów:

- Klasyczne hydrożelowe trzeba koniecznie zdjąć kiedy zamierzamy spać.
- Nowoczesne silikonowe możemy pozostawić do spania, ponieważ lepiej one oddychają.

Najzdrowszymi i najbezpieczniejszymi są soczewki jednodniowe.
Pacjent zakłada zawsze świeżą, czystą soczewkę, która nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji. Takie soczewki mogą nosić nawet pacjenci z alergiami ocznymi.Soczewki jednodniowe świetnie sprawdzają się też u osób, które soczewki chcą nosić okazjonalnie, np. uprawiając sport lub po prostu lubiących swoje okulary.oddychają. Dla osób korzystających z soczewek tylko doraźnie, polecam soczewki jednodniowe, które wyrzuca się po użyciu.

Dla amatorów zmiany koloru oczu są soczewki kolorowe naturalne, a nawet nietypowe kocie oczy i tym podobne udziwnione!

Jak pielęgnować, czyścić i konserwować okulary?

Choć to może wielu zaskoczyć, ale dbałość o czyste soczewki jest bardzo ważna. Bo jak mają nasze oczy lepiej widzieć świat skoro szybki przed nim są brudne. Nawet niewielkie zabrudzenia soczewek są niekorzystne. Nasz organizm jako całość nie odczuwa, że to może szkodzić, bo przecież nic nas nie boli. Jednak, by nasze oczy mogły oglądać świat muszą się "przedzierać" przez tę warstwę brudu jaka znajduje się na soczewkach. Powoduje to zwiększony wysiłek oczu. A to oczywiście ma odzwierciedlenie w:

 1. pogarszaniu się widzenia
 2. złym samopoczuciem
 3. bólach oczu
 4. bólach głowy
 5. nudnościach

Bardzo często po powrocie do domu odczuwamy zwiększone zmęczenie, choć praca w danym dniu nie była taka męcząca. W takim wypadku należy zwrócić uwagę, czy soczewki w naszych okularach są czyste, czy są dobrze dobrane, posiadają powłokę antyrefleksyjną, okulary nie uwierają. Może się okazać, że właśnie nasze okulary są winowajcą.

Dlatego, aby uniknąć tych skutków należy dbać o swoje okulary, nie traktować ich po macoszemu, kontrolować swój wzrok.

Zatem WARTO  CZĘSTO  CZYŚCIĆ  OKULARY!

 Okulary powinny być pielęgnowane jak dziecko! Delikatnie i z uwagą traktowane okulary służą długo i dobrze. Ważny jest sposób zdejmowania okularów.Okulary zdejmujemy obu rękami.Jeżeli zdejmujemy tylko jedną ręką narażamy okulary na zniekształcenie. Po zdjęciu trzeba je odłożyć do futerału, najlepiej twardego, który chroni przed zgnieceniem. Jeżeli odkładamy na stół, to tak aby opierały się na ramie ,a nie na szkłach-soczewkach okularowych. Myjemy je płynem do tego przeznaczonym , a awaryjnie płynem do mycia naczyń. Wycieramy miękką ściereczką, najlepiej mikrofazą od optyka. Niedozwolone jest noszenie okularów luzem w kieszeniach!!


Kiedy czyścić:

Po prostu kiedy się zbrudzą. Jednak nie rzadziej niż 1-2 razy dziennie  Dodatkowo przynajmniej 1 raz w miesiącu należy okulary umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń zwracając również uwagę na brud jaki się zgromadził w okolicy nosków, śrubek. Czarny kurz w tych miejscach jest bardzo powszechnym zjawiskiem, a bardzo źle odbieranym przez naszego rozmówcę, który wystawia nam opinie osoby niechlujnej.

Jak czyścić:
Okulary należy czyścić używając miękkiej ściereczki (najlepiej mikrofazy) i płynu do czyszczenia soczewek. Nie należy czyścic soczewek na sucho, ponieważ kurz, brud jaki się pojawił może zarysować soczewkę (zwłaszcza jeżeli jest to soczewka "plastikowa").
Myć trzeba spokojnie, nie nerwowo, nie szarpiąc okularów, bez pośpiechu, w miejscu, gdzie jesteśmy pewni, że nas nikt nie popchnie, ani nie trąci. Trzymając stabilnie okulary okrężnymi, poziomymi ruchami czyścimy soczewki uważając, by ściereczka nie zawinęła się wokół noska. Przy dodatkowym szarpnięciu można spowodować jego skrzywienie (a nawet złamanie), a przez to bolące uwieranie w nos.

 

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Najlepiej kupować je u optyka! Okulary przeciwsłoneczne powinny chronić od odblasków i to zapewnia polaryzacja-pytajcie o polaryzację u optyka! Okulary przeciwsłoneczne powinny też chronić przed szkodliwym promieniowaniem i zawierać filtry promieniowania UVA i UVB. Filtr i kolor ma tu duże znaczenie. Dla osób krótkowzrocznych (minusy) lepsze są brązowe, a dla osób nadwzrocznych (plusy) lepsze są szare. Przeciwsłoneczne okulary z korekcją wady wzroku , mogą być jako barwione na stałe i z polaryzacją lub jako specjalne fotochromy. Fotochromy przyciemniają się przy ostrym słońcu, również przez szybę, jeśli są to najnowszej technologii fotochromy dla kierowców! W pomieszczeniu odbarwiają się do jaśniejszych odcieni! Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych eliminuje wszystkie odblaski i szkodliwe promieniowania. Polaryzacja dobra jest dla kierowców, dobra dla osób wędkujących i pływających łodziami, gdyż eliminuje odblaski od wody.

NASZ SALON

Salon 1

Salon 1

ADRES SALONU

Łódź ul. Więckowskiego 20
wejście od ul. Wólczańskiej
tel. 42 207 32 10

godziny otwarcia:
poniedziałek -piątek 11:00 - 19:00
sobota 10:00 - 14:00

projekt: Studio Fink

soczewki kontaktowe Łódź, płyn do soczewek Łódź, optyk Łódź, okulary korekcyjne Łódź, okulary słoneczne Łódź, salon optyczny Łódź, centrum optyczne Łódź, badanie wzroku Łódź, okulary Maui Jim, okulary Rodenstock, soczewki air optix aqua Łódź, soczewki biofinity Łódź, okulary Porsche, okulary Tag Heuer, okulary Oakley,